V podmienkach všeobecnej krízy kapitalizmu ani jedna hlavná dogma buržoáznej ideológie zatiaľ nevydržala historickú skúšku a trpí postupným bankrotom.
Buržoázna ideológia hlása večnosť kapitalizmu, no život ukazuje jeho historický prechodný charakter. Buržoázny ideológovia tvrdia , že spoločnosť nemôže existovať bez súkromného vlastníctva na výrobné prostriedky a vykorisťovanie človeka človekom je prirodzeným zákonom, disciplínou výroby, poriadkom poriadku, každej spoločnosti.
Trhlina medzi základnými postulátmi buržoáznej ideológie a praktickým životom, neschopnosť ideológov odumierajúcej triedy odpovedať na otázky, ktoré kladie skutočnosť zbedačeného Slovenska a urobiť realistickú prognózu budúcnosti vedú k všeobecnej degradácii spoločenského myslenia, deformovaného súčasnými platenými masmédiami a splošteným vzdelávacím systémom.
Buržoázia sa pokúša zhodnotiť cestu ktorú prešlo ľudstvo, prehodnocuje históriou a zanáša bahno do myslenia ľudí. Dnes sa nepýši menami veľkých osvietencov, ale stredovekými a novodobými teológmi vysoko vyzdvihuje nepriateľov slobodomysleľnosti. Usiluje sa sfalšovať dejiny ľudského myslenia a preto ako ste si všimli vo filmoch a vôbec celej takzvanej masovej kultúre , velebí u mysliteľov minulosti to čo bolo reakčné, konzervatívne, to čo stojí z nášho hľadiska proti objektívnosti zákonov spoločenského rozvoja.
„ Najnovšie súčasné buržoázne teórie sledujú tie isté ciele. Usilujú sa odmietať zákonité víťazstvo nového spoločenského systému , perspektívu socializmu jeho hodnotovú prevahu nad kapitalizmom. Niektoré buržoázne teórie hovoria o stieraní rozdielu medzi dvoma protichodnými spoločenskými systémami, hovoria o tom, že v historickej perspektíve kapitalizmus splynie so socializmom. Reakčný charakter týchto teórií je zrejmý.
Sociálny pesimizmus a bezperspektívnosť to sú charakteristické črty súčasnej buržoáznej ideológie. Tieto sa ostro prejavujú v súčasnom období v súvislosti s hlbokou krízou ekonomiky a politiky takzvaného sociálneho štátu ktorý sa snaží prezentovať politická strana SMER a ľavicovo reklamné - pravicové strany ako SDKU a KDH. V súčasnosti najvýznamnejšie orgány tlače a televízne stanice USA a Európskej únie otvorene diskutujú o otázke : „ Či sa môže kapitalizmus zachrániť ?,
„ Má kapitalizmus budúcnosť ? „ ,
Záchranu hľadá buržoázna ideológia v antikomunizme , ktorí využíva v boji proti socialistickým ideám proti komunistickému hnutiu , proti ľavicovým a demokratickým silám . S antikomunizmom v ideológii sa nerozlučne spája politika represií a prenasledovania pokrokových síl.
Buržoázna ideológia sa usiluje vnášať do vedomia ľudí myšlienky individualizmu ,čo názorne vidíme v programoch televíznych staníc napr. Markýza, JOJ a ďalších nespočetných staníc TV, ktorého devízou je osobný úspech za každú cenu.
Kult násilia a pornografia sú stálymi témami na plátnach kín v televízii a literatúre. To všetko narušuje základy morálky. Rast zločinnosti privádza do úžasu vládnuce kruhy všetkých krajín EU vrátane Slovenska. Tieto sú často neschopné účinne sa postaviť proti vzrastajúcej vlne násilia .
„ Ideály „ buržoázneho spôsobu života strácajú vládu nad ľudským rozumom. V ľudových masách a najmä medzi mladými ľuďmi ľavicového zmýšľania vzrastá úsilie o rozhodné obrodenie spoločnosti , zosilňuje sa záujem o socialistické ideály a novú perspektívu rozvoja ľudstva.